Zabytki
- Jedna z największych w Polsce budowli drewnianych - budynek Domu Ludowego w Bukowinie z 1930. Działa tam Szkoła Ginących Zawodów, szkoła uczy takich tradycyjnych rzemiosł, jak: kowalstwo, garncarstwo, haft oraz innych dziedzin sztuki ludowej. Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej organizuje również dwie duże imprezy o zasięgu ogólnopolskim - "Sabałowe Bajaia" i "Góralski Karnawał", od 1996r odbywa się tu trzecia duża impreza międzywojewódzka -"Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych"
- Drewniane pensjonaty z okresu międzywojennego, wybudowane w stylu inspirowanym stylem witkiewiczowskim (zakopiańskim).
- Kościół parafialny pw. św. Jacka w Groniu
- Niedaleko Bukowiny znajduje się drewniana kapliczka "Janiołów". Zbudowana została przez J. Łukaszczyka "Janioła"
- W Groniu na Kobylarzówce znajduje się kapliczka z 1776 roku
- W Jurgowie najstarszym zabytkiem jest kościół zbudowany z drewna jodłowego ( z "jedli") p.w. św. Sebastiana Męczennika. Kolejną atrakcją turystyczną jest znajdujący się pod chórem wizerunek diabła pokonanego przez Archanioła. Obok kościoła stoi murowana dzwonnica z 1881 roku.
- "Zagroda Sołtysów" w Jurgowie, która została wybudowana w 1861 r. W roku 1982 Muzeum Tatrzańskie zakupiło zgrodę z przeznaczeniem na ekspozycję etnograficzną - ekspozycja ukazuje biedne gospodarstwo spiskie z przełomu XIX i XX w. Wykorzystano w tym celu zachowane, oryginalne wyposażenie chałupy i budynków gospodarczych.
- Ruiny Zamku Czorsztyńskiego, gdzie można się dostać gondolami "Janosik" kursującymi do Czorsztyna.
- W Niedzicy warto zwiedzić zamek Niedzicki renesansowo-gotycki z XIVw.
strona czytana 10891